papa


papa termozgrzewalna
Robotnicy , którzy przeprowadzają naprawę dachu wykorzystując papy termozgrzewalnej często zapominają o wykonaniu reperacji czy też wymiany zużytych blacharskich obróbek a zatem ogniomurów, dylatacji i tynków. Zwłaszcza w sytuacji pozostawienia starych, popękanych tynków na kominach, ścianach lub ogniomurach możemy się liczyć z pojawieniem się w tych miejscach przecieków. Także nie zamontowanie dociskowej listwy w przypadku papowej obróbki kominów i murów może doprowadzić do tego, że papa termozgrzewalna odklei się szybko w tych miejscach i w efekcie powstanie przeciek.


Renowację pokrycia z użyciem papy termozgrzewalnej z zerwaniem starych warstw, następuje wtedy, gdy na dachu znajduje się ponad 5 warstw starej papy. Należy w takim przypadku przeprowadzić prace remontowe podłoża takie jak uszkodzona konstrukcja betonowa, wymiana desek itd.. Niezmiernie istotną sprawą jest, to że stare pokrycie dachu nie daje gwarancji skutecznego wgrzania papy termozgrzewalnej. Pod wpływem ssania wiatru papa termozgrzewalna może się odrywać. Wadą takiego sposobu renowacji jest konieczność zerwania starego pokrycia dachowego, co wiąże się ze zwiększonymi kosztami robocizny a także utylizacji odpadów. Podczas prac trzeba również zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie połaci dachowej przed deszczem czy śniegiem, ponieważ przy złej organizacji robót zachodzi obawa zalania pomieszczeń znajdujących się pod połacią dachową, która jest właśnie remontowana. Dodatkowo może wystąpić konieczność punktowych reperacji podłoża - zwłaszcza wylewki betonowej. W takiej sytuacji należy pamiętać o tym, że papa termozgrzewalna nie może być kładziona na zbyt wilgotne podłoże charakteryzujące się słabą wytrzymałością.

Asfaltowa papa termozgrzewalna jest to rolowy materiał izolacyjny, który otrzymuje się przez odpowiednie pokrycie osnowy z welonu ze szklanych włókien asfaltem oksydowanym. Wierzchnia strona wstęgi papy termozgrzewalnej pokryta jest posypką mineralną  gruboziarnistą, z wyjątkiem pasa zakładkowego o szerokości około 9 centymetrów wzdłuż jednego brzegu wstęgi papy zabezpieczonego folią ze sztucznego tworzywa. Natomiast spodnia strona papy termozgrzewalnej na całej  powierzchni zabezpiecza folia ze sztucznego tworzywa. Papa termozgrzewalna przeznaczona jest do  izolacji wodochronnych jako warstwa wierzchnia w wielowarstwowych pokryciach dachu, na podłoża stabilne wymiarowo, w konstrukcjach nie narażonych na większe obciążenia i naprężenia. Papa termozgrzewalna powinno się mocować metodą zgrzewania.