styropian kołki

kołki do styropianu

Wprawdzie do mocowania warstwy cieplnej do podłoża może wystarczyć jedynie zaprawa klejowa, to na dodatek stabilność płyt ocieplenia można wzmocnić stosując kołki do styropianu mocujące tzw. dyble kotwiące. W głównej mierze stosuje się je jako uzupełnienie mocowania płyt styropianowych przy termomodernizacji budynków. O stabilności całego systemu ociepleniowego decyduje ilość, rodzaj, głębokość zamocowania a także usytuowanie kołków do styropianu. Z tego powodu wszystkie te parametry powinien określić projektant systemu. Jest to również niezbędne w każdym nietypowym przypadku rozmieszczeniakołków do styropianu.





Styropian w głównej mierze stosowany jest do wykonywania ociepleń elewacyjnych. Płyty styropianowe mocuje się do podłoża dwojako; przede wszystkim na klej, a po drugie wbija się specjalne kołki do styropianu. Należy wtedy pamiętać żeby płyty ze styropianu powinny być układane z przesunięciem, na tzw. cegiełkę. Kołki do styropianu nie mogą tworzyć jednej pionowej linii. Szczeliny, które tworzą się pomiędzy płytami styropianu powinny zostać uzupełnione pianą poliuretanową, która dokładnie wypełni wolne powierzchnie, jej nadmiar natomiast da się łatwo usunąć. Błędem natomiast jest do uszczelnienia zastosować zaprawę klejowa, która w rzeczywistości prowadzi do powstania mostków termicznych a tym samym pogorszenia systemu docieplenia. Ma to związek z cechami termicznymi klejowej zaprawy.

Stosując kołki do styropianu należy stosować się do kilku reguł. Obowiązująca norma kołków do styropianu stanowi 4 szt./m2. W strefie krawędziowej natomiast umieszca się sześć sztuk na metr kwadratowy. Następną prawidłowością jest, że w bydynkach od 10 do 20 m wysokości trzeba zastosować sześciu kołków do styropianu na 1m2. W strefie krawędziowej natomiast do przymocowania płyty ze styropianu stosuje się 8 kołków do styropianu na kżdy 1m2. W budynkach , które mają więcej niż 20 m wysokości potrzebne użyć 10 szt./m2, za to w krawędziowej strefie czternaście sztuk na metr kwadratowy.